סובלת מנפיחות בבטן? את ממש לא לבד

זה תפס אותך מיד לאחר הארוחה ואילץ אותך להתמודד עם מצב לא פשוטה ואף מביך, נפיחות בבטן על שלל תסמיניה הלא נעימים, כשאת בעבודה מלווה בחברייך לעבודה, או בארוחת השישי בבית של בן-זוגך מוקפת בבני משפחתו. ראשית, דעי שנפיחות בבטן היא תופעה רווחת  מאוד בקרב האוכלוסייה, כך שאת לא לבד. השלב הבא הוא להבין ממה הנפיחות נובעת. התרווחי וקראי את המדריך הבא.

סובלת מנפיחות בבטן? את ממש לא לבד

סובלת מנפיחות בבטן? את ממש לא לבד

כשהבטן לא מוצאת מרגוע

נפיחות בבטן מלווה בתחושות של אוויר כלוא בבטן, לחצים וכאבים בקיבה. הנפיחות נובעת בדרך כלל מהצטברויות עודפות של גזים כלואים בבטן. רגע, מה? טוב, נחזור אחורה.

גזים נוצרים כתוצאה משרשרת עיכול מזון תקינה וסדירה בגוף. האדם הממוצע פולט לאוויר העולם ליטר גזים המוצאים את דרכם החוצה דרך פתחי הגוף השונים (אל דאגה, לא נתעכב עליהם). כאשר תהליך העיכול נתקל בקשיים, קרי מתקשה לעכל את המזון ולספוג אותו בגוף, אזי נוצרת תחושת נפיחות בבטן בשל הצטברויות של גזים כלואים בבטן. הסיבות לקיומה של התופעה הן רבות ובמדריך זה נציג מספר תופעות נפוצות ורווחות:

  • רגישות או אי-סבילות למזון – סיבה נפוצה למדיי ובה הגוף אינו מצליח לעכל סוגי מזון מסוימים. התסמינים הנלווים משתנים מאדם רגיש אחד לאדם רגיש אחר, אך בדרך כלל צמצום צריכת המזון (או במקרים חריפים יותר, הפסקת צריכתו) מקלה על התסמינים.
    • צליאק – אנשים הסובלים ממחלת הצליאק, אינם מסוגלים לעכל את חלבון הגלוטן המצוי במזונות רבים. גופם מזהה את הגלוטן כחומר מאיים ומנסה לתקוף את החומר הזר באמצעות תגובה חיסונית המובילה לתסמינים המטרידים.
    • קפאין – משקה הבוקר (או הצהריים או הערב) הקדוש שידוע כחומר בעל תרומה לבריאות, עשוי לעורר אצל אנשים רגישים תופעות של נפיחות בבטן, כאבי ראש, בעיות עור ועוד.
  • תופעות קדם-מחזור – נשים רבות מדווחות כי בתקופה הקודמת למחזור (או אף במהלך המחזור) הן סובלות מהתכווצויות רחמיות, כאבים וכן מתחושות נפיחות. הגברת צריכת מים ואכילה סדירה עשויות להקל על התופעות. למזלנו, המחזור מגיע רק פעם אחת בחודש (פעם אחת יותר מדי, אבל ניחא).

על כל פנים, חשוב לברר את עניין נפיחות בבטן במהירות ולפנות לרופא המטפל, כי אין סיבה שהבעיה הזו תפגע באיכות החיים.