בדיקת רגישות למזון

 

רגישות למזון היא אינה תופעה חד-משמעית אלא תופעה המשתנה מאדם לאדם. מדובר בתופעה שבה האדם יסבול מתגובה שלילית לצריכתו של מזון מסוים. ישנן 2 סוגי רגישויות למזון, כאשר החריפה והנדירה שבהן היא אלרגיה למזון, הדומה לכל אלרגיה אחרת ובה הסובל יסבול מסימפטומים חריפים לאחר האכילה ולכן ההמלצה היא בדרך כלל להימנע באופן מוחלט מהמזון הבעיתי. הרגישות הנוספת היא אי-סבילות למזון שנפוצה מאוד בקרב האוכלוסייה וגורמת לסימפטומים שונים ברמות שונות. ואי-סבילות עשויות לגרום למחלות שונות, החל מהשמנה ועד לתסמונת המעי הרגיז.

בדיקת רגישות למזון

בדיקת רגישות למזון

תסמונת המעי הרגיז

מדובר בתסמונת נפוצה ושכיחה מאוד, ולצערנו, היא אינה מספיק ברורה לרפואה המערבית המודרנית. היא בדרך כלל נובעת מגורמים נפשיים לצד גורמים פיזיולוגיים. התסמונת מושפעת ממצבי לחץ וחרדה, ולכן מצבים כאלו עשויים להחריף את הסימפטומים הפיזיולוגיים. הגורמים הפיזיולוגיים הנפוצים ביותר הם רגישויות למזון ובדרך כלל שינוי בהרגלי האכילה יביא לשיפור משמעותי ולהקלה.

בדיקת רגישות

חשוב מאוד לעקוב אחר המזונות שאתם אוכלים כדי להבין מה משפיע על התנהגות המעי ולשנות את תפריט המזון שלכם בהתאם. לכן, ההמלצה היא אינה להימנע ממזון באופן חד-משמעי אלא לנהל יומן אכילה שבו תוכלו לרשום כיצד המזונות השונים משפיעים עליכם. המרכיבים העיקריים הידועים כמשפיעים על התסמונת הן, סוכרים, קפאין, עמילן עמיד, גלוטן, שומן, אלכוהול, לקטוז ופחמימה תוססת.

המלצות נוספות

לאורח חיים בריא ישנה חשיבות משמעותית להקלה על התסמונת. הנה מספר המלצות בנושא:

  • אכילה של ארוחות קטנות רבות במהלך היום. ההמלצה היא להימנע מארוחות גדולות וקשות לעיכול ולאכול כל שעתיים או שלוש ארוחה קטנה, כדי להקל על תהליך העיכול.
  • מתעוררים בלילה רעבים? חוגגים בסעודות ליליות מפוארות? ההמלצה היא להימנע מאכילה לקראת שעות הערב המאוחרות משום שאנזימי העיכול מופרשים באופן מצומצם משעות הבוקר. הפרשה מצומצמת יותר של כמויות אנזימי העיכול עשויה

לעכב את עיכול המזון ולגרום לתופעות כואבות ולא נעימות בלילה ובבוקר.

  • אכילה איטית, מוסדרת ורגועה – אסור להימנע מלדלג על ארוחות, או לחילופין – לצרוך אוכל במהירות כדי לחסוך בזמן. לעיסה יסודית מסייעת לעיכול ולספיגה קלה וטובה יותר של המזון.
  • מומלץ שלא לשתות בזמן הארוחה – כאשר אתם שותים כמויות ניכרות של משקאות במקביל לאכילת המזון, אתם מעמיסים על הקיבה ומקשים על פירוק יסודי של המזון.